skip to Main Content

Żywotnik Zachodni – Thuja occidentalis

Thuja

Indianie Ameryki Północnej używali żywotnika zachodniego jako lekarstwa na gorączkę, bóle głowy, kaszel, spuchnięte dłonie, jak też jako cenny środek w leczeniu problemów reumatycznych.  

 

Zielarze w XIX w. używali żywotnika zachodniego jako środka leczniczego w przypadku zapalenia oskrzeli, reumatyzmu oraz raka macicy. Żywotnik zachodni był również używany w leczeniu skutków ubocznych po szczepieniu na ospę.

Żywotnika zachodniego używa się także w leczeniu infekcji układu oddechowego, oraz w powiązaniu z antybiotykami, w leczeniu bakteryjnych infekcji skóry oraz opryszczek. Z kolei homeopaci leczą żywotnikiem zachodnim bóle głowy, zapalenia oczu, przeziębienia oraz brodawki.

Właściwości żywotnika zachodniego 

Żywotnik zachodni posiada udowodnione właściwości przeciwwirusowe. Żywotnik zachodni jest głównie używany w leczeniu brodawek i polipów. Jest również stosowany jako cześć diety w leczeniu raka, głównie raka macicy. Jest także efektywnym środkiem wykrztuślnym i zmniejszającym przekrwienie, i może być wykorzystany w leczeniu ostrych zapaleń oskrzeli, jak też innych infekcji układu oddechowego. Żywotnik zachodni posiada właściwości moczopędne i jest stosowany w leczeniu ostrego zapalenia pęcherza, jak również w przypadkach nocnego moczenia się u dzieci. Wyciągi z żywotnika zachodniego mogą być stosowane na bolące stawy lub mięśnie jako środek powodujący łagodny terapeutyczny odczyn zapalny, poprawiający miejscowy dopływ krwi oraz łagodzący ból i sztywność. Znalazł również zastosowanie w homeopatii.

Żywatnik zachodni ma także  wpływ na nasz układ limfatyczny oraz układ siateczkowo-śródbłonkowy, które biorą udział w podstawowych mechanizmach obronnych organizmu. Wszystkie zaburzenia immunologiczne mogą być leczone preparatem z żywotnika zachodniego. 

Należą do nich zwłaszcza: iniekcje obcych białek (szczepienia), skażenie środowiska, długo prowadzone lub powtarzające się kuracje lekami, często nawracające infekcje, powtarzający się stres. 

Skład

Żywotnik zachodni zawiera 1% olejków lotnych (między innymi thujone), flawonoidy, śluzy oraz garbniki.

Z żywotnika zachodniego przygotować możemy maści i stosować zewnętrznie na bolące stawy oraz na artretyzmu. 

Wyciąg z ziela żywotnika zachodniego w połączeniu z korzeniem jeżówki purpurowej oraz korzenia dzikiego indygo sprawdzaja się w leczeniu górnych dróg oddechowych oraz przy kuracji antybiotykami. 

This Post Has 2 Comments
  1. Witam..Ciekawa stronka,prosze o nadsyłanie wiecej takich ciekawostek,odnosnie roślin..Dziekuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WordPress spam zablokowany CleanTalk.
Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl