skip to Main Content

Żywotnik Zachodni – Thuja occidentalis

Thuja

Indianie Ameryki Północnej używali żywotnika zachodniego jako lekarstwa na gorączkę, bóle głowy, kaszel, spuchnięte dłonie, jak też jako cenny środek w leczeniu problemów reumatycznych.  

 

Zielarze w XIX w. używali żywotnika zachodniego jako środka leczniczego w przypadku zapalenia oskrzeli, reumatyzmu oraz raka macicy. Żywotnik zachodni był również używany w leczeniu skutków ubocznych po szczepieniu na ospę.

Żywotnika zachodniego używa się także w leczeniu infekcji układu oddechowego, oraz w powiązaniu z antybiotykami, w leczeniu bakteryjnych infekcji skóry oraz opryszczek. Z kolei homeopaci leczą żywotnikiem zachodnim bóle głowy, zapalenia oczu, przeziębienia oraz brodawki.

Właściwości żywotnika zachodniego 

Żywotnik zachodni posiada udowodnione właściwości przeciwwirusowe. Żywotnik zachodni jest głównie używany w leczeniu brodawek i polipów. Jest również stosowany jako cześć diety w leczeniu raka, głównie raka macicy. Jest także efektywnym środkiem wykrztuślnym i zmniejszającym przekrwienie, i może być wykorzystany w leczeniu ostrych zapaleń oskrzeli, jak też innych infekcji układu oddechowego. Żywotnik zachodni posiada właściwości moczopędne i jest stosowany w leczeniu ostrego zapalenia pęcherza, jak również w przypadkach nocnego moczenia się u dzieci. Wyciągi z żywotnika zachodniego mogą być stosowane na bolące stawy lub mięśnie jako środek powodujący łagodny terapeutyczny odczyn zapalny, poprawiający miejscowy dopływ krwi oraz łagodzący ból i sztywność. Znalazł również zastosowanie w homeopatii.

Żywatnik zachodni ma także  wpływ na nasz układ limfatyczny oraz układ siateczkowo-śródbłonkowy, które biorą udział w podstawowych mechanizmach obronnych organizmu. Wszystkie zaburzenia immunologiczne mogą być leczone preparatem z żywotnika zachodniego. 

Należą do nich zwłaszcza: iniekcje obcych białek (szczepienia), skażenie środowiska, długo prowadzone lub powtarzające się kuracje lekami, często nawracające infekcje, powtarzający się stres. 

Skład

Żywotnik zachodni zawiera 1% olejków lotnych (między innymi thujone), flawonoidy, śluzy oraz garbniki.

Z żywotnika zachodniego przygotować możemy maści i stosować zewnętrznie na bolące stawy oraz na artretyzmu. 

Wyciąg z ziela żywotnika zachodniego w połączeniu z korzeniem jeżówki purpurowej oraz korzenia dzikiego indygo sprawdzaja się w leczeniu górnych dróg oddechowych oraz przy kuracji antybiotykami. 

This Post Has 2 Comments
  1. Witam..Ciekawa stronka,prosze o nadsyłanie wiecej takich ciekawostek,odnosnie roślin..Dziekuje.

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl