skip to Main Content

Czeremcha

Czeremcha

Ostanio moja babcia opowiedziała mi o pewnej roślinie, krzewie, której nie znałam I nie wiedziałam o jej istnieniu oraz o jej właściwościach leczniczych. 

 

Zdrowotne właściwości czeremchy znane są od niepamiętnych czasów, teraz trochę zapomniane. Czeremche wykorzystywano już  w epoce kamienia i brązu oraz  korzystano z jej dobroczynnych właściwości. Lecznicze właściwości czeremchy znali i opisali Herodot i Teofrast. W medycynie ludowej wykorzystywano kwiaty, liście, korę i owoce.

Owoce czeremchy 

Są zasobne w pektyny, cukry, kwas jabłkowy, cytrynowy, askorbinowy (witamina C), rutynę, antocyjany, rutyny,bioflawonoidy, glikozydy fenolowe i nitrylozydy (te ostatnie zgromadzone są głównie w nasionach owoców, nadają migdałowy zapach i smak), sole mineralne (żelazo, miedź), kwasy fenolowe i garbniki.

Owoce czeremchy są bardzo odżywcze

Szczególnie polecane rekonwalescentom, pomocne w chorobach górnych dróg oddechowych oraz w zaburzeniach pracy układu pokarmowego. 

Owoce nadają się do sporządzania

Dżemu, konfitury, marmolady, syropu, wina i soku. Można je również suszyć i używać do sporządzania naparu, odwaru, jako składnik herbatek aromatycznych ziołowo-owocowych o charakterze profilaktyczno-leczniczym.

Z owoców należy zawsze pozbywać się pestek, gdyż zawierają kwas pruski i w trakcie trawienia mogą uwalniać cyjanowodór. 

Owoce mają bardzo intensywny kolor, więc znakomicie nadają się do wzmacniania barwy przetworów z innych owoców oraz win i nalewek.

Uwaga: 

Należy jednak pamiętać, że poza miąższem owoców, wszystkie pozostałe części rośliny zawierają związki toksyczne (min. amygdalinę)  i tylko po odpowiedniej i specjalistycznej obróbce, mogą stanowić surowiec leczniczy. 

Tak jak kora, z której mocny wywar wspomaga leczenie stanów grzybiczych stóp. 

Właściwości lecznicze owoców czeremchy: 

Odżywcze, wykrztuśne, przeciwkaszlowe, przeciwbiegunkowe, krwiotwórcze, moczopędne, tonizujące, odtruwające.

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl