skip to Main Content

Cała prawda o silikonach znajdujących się w kosmetykach!

Cala Prawda O Silikonach Znajdujacych Sie W Kosmetykach

Silikony – popularne surowce kosmetyczne, które swoją nazwą mogą przywoływać negatywne skojarzenia. Co rusz widzimy w reklamach szampony z magicznym dopiskiem „bez silikonów”, ale czy tak naprawdę wiemy, co ten zwrot oznacza? Czy te substancje znajdziemy tylko w preparatach do włosów? I najważniejsze – czy są dla nas niebezpieczne?

Silikony – gdzie je znajdziemy?

Wbrew ogólnej wiedzy, silikony są wykorzystywane nie tylko w specyfikach służących do pielęgnacji naszej głowy. Swoje zastosowanie znalazły także w makijażu cery tłustej, poprzez zapobieganie błyszczeniu się skóry oraz zachowaniu trwałości make-upu. Podkład z dodatkiem silikonów zapewni także równomierną aplikację oraz to, że produkt nie będzie się lepił. Zaskakujące, prawda?

Kremy do twarzy, rąk czy ciała także zawierają „syntetyczne polimery krzemoorganiczne”. Nawet twój ulubiony filtr przeciwsłoneczny nie uchronił się od nich. Silikony nie pozostawiają plam na ubraniach i redukują efekt tłustości, przez co znalazły się również w składzie dezodorantów.

A co ze sztucznym biustem? W latach 80. wykorzystywano silikony (nie te kosmetyczne) do celów operacji plastycznych, jednak przez ponad 20 lat nałożono ograniczenia w stosowaniu tego typu implantów. Być może właśnie dlatego zaczęły się nam źle kojarzyć, pomimo że już powrócono do tej metody.

O co posądzamy silikony?

Czyżby o niewinność? Silikony oskarża się głównie o powodowanie alergii oraz podrażnień skóry. Co mówi prawda? One wręcz łagodzą inne drażniące substancje zawarte w kosmetyku. Należą do emolientów, które tworzą na powierzchni skóry film chroniący przed utratą wody – czyżby to było zjawisko „zapychania” naszej skóry? Wcale nie! W ludzkim organizmie zachodzi oddychanie wewnętrzne jak i zewnętrzne. Oprócz poboru tlenu przez nos, każda żywa komórka łączy się w procesem utleniania. Wobec tych faktów, żadne substancje nie są w stanie zaburzyć oddychania czy to zewnętrznego, czy komórkowego.

Ponoć silikony mają wpływ na występowanie nowotworów, jednak zdaje się, że to tylko plotki. Nie istnieją bowiem jak dotąd poparte naukowo badania, które skazałyby silikony na dożywocie.

Stosować, czy nie stosować? Oto jest pytanie.

To jaki wybierzesz kosmetyk do pielęgnacji włosów, zależy tylko od ciebie. My jedynie możemy podpowiedzieć, że jeśli wybierzesz ten z dodatkiem silikonów, nadasz fryzurze dodatkowego blasku oraz wygładzenia, co odbije się na łatwym rozczesywaniu. Wypróbuj sama, co będzie najlepsze dla twoich włosów.

Pomimo wielu mitów na temat silikonów, nie warto wykreślać ich od razu ze składu kupowanych kosmetyków. Mogą okazać się dobrym wyborem dla posiadaczek puszących się włosów ze względu na właściwości wygładzające, natomiast mogą dodatkowo obciążać włosy cienkie. Wybierz swój szampon na Allmart.pl

Michalina Gustyn

Redaktor LivingNatural.pl

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl