skip to Main Content

Zrób sobie kosmetyk – przedstwiamy porady praktyczne

Fotolia 51787300 Wytwarzanie Kosmetykw

Wytwarzanie kosmetyków na własne potrzeby jest dziecinne proste. Abstrahując od rondlii i garneczków, i tak znajdujących się w każdej kuchni, potrzeba jeszcze dobrych receptur i klilku niezbędnych informacji oraz chęci. 

 

Receptury już mamy, a teraz kilka inforamacji i porad praktycznych jak powinno wyglądać wyposażenie, podgrzewanie, jakich składników używać. O czym mówią miary i wagi, co to jest gorąco i zimno przy wytwarzaniu kosmetyków, jak je przygotować, przechowywać i jaka jest ich przydatność i trwałośc.

Wyposażenie

Wyposażenie kuchni kosmetycznej jest proste, nie trzeba do tego żadnych specjalnych ganków, urządzeń czy pojemników. Higiena wymaga jedynie, aby garnki i łyżki do mieszania przeznaczyć wyłącznie do wytwarzania kosmetyków. Przedmioty używane należy czyścić wyłącznie wrzątkiem, bez użycia jakichkolwiek płynów. Jedynie możemy dodać odrobinę sody.

  • do wyrobu naszych kosmetyków najlepiej używać żaroodpornych naczyń z porcelany lub szkła oraz małej drewnianej łyzeczki
  • przyda nam się także waga kuchenna z bardzo doskonałą skalą lub waga listowa
  • z kolei do odmierzania wód i olejków najlepiej sprawdza się wysokoskalowa butelka do karmienia niemowląt
  • niezbędny jest także elektryczny mikser, ponieważ jest idealnym narzędziem do doprowadzenia niektórych kremów do emulgowania

Podgrzewanie w wodzie

Podczas przygotowywania kremów mamy dwie fazy, jedną oleistą i jedną wodnistą. Każdą z faz osobno podrzewamy i doprowadzamy do jednakowej temeratury przed ich zmieszaniem. Najlepiej dla podgrzewania tych substancji sprawdzi się miseczka ze szkła żarodpornego, zaopatrzona w dwa boczne uchwyty i głębokości około 7 cm.

Składniki

Składniki do wytwarzania kosmetyków powinny być zawsze świeże, ponieważ są lepsze i skuteczniejszy jest rezultat ich działania.
Świeże składniki w gotowym produkcie zachowują dłużej świeżość. Dobrze jest znaleźć homeopatyczną aptekę, która sama produkuje surowce, które przechowuje w chłodnych pomiesczeniach.

Miary i wagi

Gdy chcemy odmierzyć olejki, tłuszcze lub inne płynne subtancje, to najpierw ważymy lekką plastikową szalkę na wadze listowej, następnie napełniamy ją i ważymy, odejmując potem jej wagę własną.

Temperatutry

Gorąco i zimno odgrywa przy wytwarzaniu kosmetyków bardzo ważną rolę. Najlepiej używać termometru kuchennego lub labolatoryjnego. Kosmetyki należy mieszać z dużą cierpliwością.

Zapach i kolor

Zapach i kolor są najważniejszymi czynnikami skłaniającymi do zakupu gotowego kosmetyku. Wiele zastrzeżeń kierowanych do kosmetyków domowej produkcji skierowanych jest w istocie temu, że nie posiadają one i brak im koloru. Wynika to z tego, że aromatyzowanie i farbowanie kosmetyków może wywołać na skórze podrażnienia, dlatego przy produkcji domowych kosmetyków rezygnujemy całkiwicie z barwników oraz ograniczając ich perfumowanie do minimum. Wielką zaletą kosmetyków robionych w domu jest dokładna znajmość zastosowanych surowców.

Przechowywanie

Świeże składniki, szczególnie olejki i tłuszcze, które mogą zjełczeć, nabywamy w aptece w takiej ilości aby od razu je zużyć.

Zioła, rotwory, wody zapachowe i olejki eteryczne przechowujemy szczelnie zamknięte w dość chłodnym miejscu.

Gotowymi kosmetykami napełniamy szklane lub porcelanowe pojemniczki.

Przydatność

Bardzo ważną kwestią dotyczącą kosmetyków produkowanych w domu jest ich trwałaość.
Wytwarzając kosemtyki w domu nie mamy żadnego powodu by przechowywać je miesiącami, tak jak spoczywają w drogeriach, ponieważ wywarzamy je w miarę potrzeb. Wiele z naturalnych składników, które używamy do produkcji naszych kosmetyków zawierają naturalne czynniki konserwujące i bakteriobójcze. Dlatego przy produkcji własnej osiągamy całkowitą biologiczną czystość.

I jeszcze jedna rada

Przewowujcie swoje kremy w zimnie – idealną temeraturą składowania jest 10-15oC

 

Receptury na kosmetyki domowej roboty znajdziecie tutaj  http://livingnatural.pl/naturalne-kosmetyki

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl