skip to Main Content

Chcesz dbać o suchą skórę twarzy? Stosuj domowe maseczki

Fotolia 69645400 Cera Sucha

W młodym wieku cerę suchą trudno odróżnić od cery normalnej, zdrowej skóry. Wygląda na czystą, dobrze ukrwioną, o małych porach.

 

Stosunkowo wcześniej, mniej więcej w wieku lat 20-tu, pielęgnacji suchej cery, zwanej w medycynie sebostatyczną, należy poświęcić więcej uwagi, gdyż już w młodych latach staje się coraz cieńsza, pergaminowa, o skłonności do przedwczesnego powstania zmarszczek.

Główny problem cery suchej polega na niemożności wyprodukowania przez skórę właściwej ilości naturalnych tłuszczów. Stały niedobór tłuszczu niesie za sobą nieprzyjemny skutek, ponieważ skóra jest niedostatecznie osłonięta i stale traci na wilgotności.

Poważnym błędem popełnianym przy pielęgnowaniu cery suchej jest przekonanie, że należy jej stale dostarczać z zewnątrz wody, gdyż sama produkuje za mało wilgoci. Przy tak jednostronnym postępowaniu produkcja tłuszczu zostaje jeszcze bardziej ograniczona, a skóra staje się coraz suchsza. Wtedy stosujemy coraz więcej środków nawilżających i mamy błędne koło, które można przerwać tylko w jeden sposób, a mianowicie natychmiastowe zaprzestanie dotychczasowych metod pielęgnacji.

Czyszczenie skóry suchej

Ważną sprawą przy obchodzeniu się z cerą suchą jest ograniczenie mycie mydłem. Najlepsze co możemy zrobić, to dodać odrobine octu na ręce. Z kolei gdy skóra jest mocno zabrudzona lub gdy mamy do usunięcia resztki makijażu, to trzeba użyć bardzo łagodnego kremu czyszczącego lub mleczka kosmetycznego. Do codziennego i normalnego mycia lub przemywania po oczyszczeniu, znakomicie nadaje się woda destylowana, świeżo zaparzona i schłodzona herbatka rumiankowa lub świeże chude mleko.

Z Hollywood natomiast pochodzi przepis czyszczenia suchej cery, który możemy polecić:

Raz lub dwa razy w tygodniu należy zmoczony w gorącej wodzie frotowy ręcznik przycisnąć na jedną minutę do twarzy, oczyszczonej uprzednio kremem czyszczącym. Po minucie należy ponownie nanieść krem czyszczący i mięciutką gąbką wmasować go okrężnymi ruchami w skórę szyi i twarzy. Potem usunąć wszelkie ślady kremu papierowymi chusteczkami i na koniec przemyć twarz wodą do twarzy.

Pielęgnacja skóry suchej

Po ciepłym, wilgotnym kompresie skóra jest szczególnie podatna na wchłanianie odżywczych i pielęgnujących czynników dostarczanych z zewnątrz. Dlatego godnym polecenia jest stosowanie ciepłych kompresów wieczorem.

W ciągu dnia, gdy jest dostatecznie ciepło, chronimy skórę jedynie lekkim kremem. Z kolei dla ochrony przed zimnym wiatrem nakładamy krem na dzień, który jest nieco tłustszy. Jeśli dużo czasu przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, warto w ciągu dnia przesmarować twarz jeszcze raz odrobiną kremu.

Cera sucha wykazuje tendencje do przedwczesnego powstawania zmarszczek, zwłaszcza w okolicy oczu. Przeciwko nadmiernemu wysychaniu partii okołoocznych, jak przeciw przedwczesnemu powstaniu i utrwalaniu się zmarszczek, znakomicie sprawdzają się naturalne olejki. Najlepszy jest świeży olejek ze słodkich migdałów lub z awokado.

Odżywczy krem na noc również powinien składać się w większości z olejku.

By poprawić ogólny stan skóry, należy stosować kompresy i maseczki z różnych naturalnych, najlepiej świeżych składników.

Wprawdzie nie wynaleziono jeszcze środka, który przyjęty doustnie aktywizowałby leniwe działanie gruczołów łojowych, tym nie mniej możemy w pewien sposób wpłynąć na stan naszego naskórka, poprzez odżywianie i tryb życia. A także przez długie spacery w mglistej i deszczowej pogodzie.

Przy szorstkiej skórze prawdziwe cuda sprawia przyjmowanie olejku z zarodków pszenicy i zwykłego tranu. Najbardziej pomocna w walce z suchą cera jest szklanka soku z marchwi oraz jadłospis, w którym nie powinno zabraknąć świeżych warzyw, sałatek, owoców, twarogu i mleka.

Jak wiele delikatnych roślinek, sucha cera najlepiej czuje się w cieniu, przy wilgotnym i ciepłym klimacie! 

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl