skip to Main Content

Kinematograficzna podróż przez Polskę!

Kinematograficzna_podroz_ Przez_polske

Set jetting, czyli turystyka filmowa z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Za granicą fani kina podróżują śladami „Władcy Pierścieni”, „Kodu da Vinci” czy serii o Harry’m Potterze. W Polsce najpopularniejszymi miejscami są Sandomierz (za sprawą „Ojca Mateusza”) oraz mała wieś Jeruzal, czyli fikcyjne Wilkowyje z serialu „Ranczo”. Jednak to nie jedyne filmowe lokalizacje, które powinien odwiedzić miłośnik kultowych polskich filmów i seriali.  Poznaj 4 miasta, w których kręcono znane produkcje!

Jest wiele powodów, dla których wybieramy się na wakacje do odległych miast. Niektórzy lubią zwiedzać zabytki, inni liczą na ciekawe atrakcje i festiwale. Są też tacy, których fascynuje historia danego miejsca zamknięta w filmie, serialu lub książce. Wraz z siecią hoteli AccorHotels wybraliśmy 4 lokalizacje, gdzie kręcono kultowe polskie filmy. Można w ten sposób poznać miasto z zupełnie innej strony i spędzić nietypowy weekend.

Trójmiasto śladami polskich cinkciarzy

Pierwsza komedie w reżyserii Olafa Lubaszenki, czyli „Sztos”, a później również „Sztos 2”, na długo zapadły w pamięć miłośnikom polskiego kina lat 90. Film opowiada o losach dwóch cinkciarzy, czyli oszustów nielegalnie obracających walutami. Już sam tytuł produkcji mówi sam za siebie – „sztos” to w slangu cinkciarzy szybkie działanie lub oszustwo.

Jednak nie tylko kwestia scenariusza, reżysera i znanych aktorów zaważyła o sukcesie filmu „Sztos” – swoją rolę odegrała również sceneria, czyli Trójmiasto. Kultowy hotel Grand, czyli Sofitel Grand Sopot, dworzec oraz ulica Kordecka w Sopocie, ulica Orłowska w Gdyni – to tylko niektóre z miejsc uwiecznionych na nagraniach.

Alternatywna rzeczywistość w Wieliczce

Polska komedia stulecia, przedstawiająca wizję przyszłości, w której żyją same kobiety. W ich uporządkowanym świecie pojawia się dwóch mężczyzn, którzy nie potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji. To bardzo uproszczony opis fabuły filmu „Seksmisja”, który stał się prawdziwym sukcesem polskiej kinematografii.

Co ciekawe, „Seksmisja” kręcona była m.in. w Wieliczce, a dokładnie w kopalni soli. Groty kopalni na czas produkcji zamieniły się w podziemne miasto, które główni bohaterowie, Maks i Albert, odkryli w trakcie ucieczki z Archeo. Za to ujęcia w willi Jej Ekscelencji kręcone były w Łodzi.

Podczas wyjazdu śladami „Seksmisji” poza Wieliczką i Łodzią warto także odwiedzić Kraków – miasto Jerzego Stuhra, aktora grającego jedną z głównych ról w filmie.

Karierowicz z Łodzi i okolic

Jak z prostego chłopaka stać się wysoko postawionym politykiem? Przez przypadek – tak, jak zrobił to główny bohater filmu „Kariera Nikosia Dyzmy”. Fragmenty filmu kręcone były w Łodzi m.in. w pałacu Hertzów, którego wnętrza zaaranżowano na filmowy gabinet ministra rolnictwa Jaszuńskiego. Obecnie pałac należy do łódzkiej Akademii Medycznej, a w budynku mieści się rektorat Uniwersytetu Medycznego.

„Karierę Nikosia Dyzmy” poza Łodzią kręcono również w Pabianicach. Już w pierwszych minutach filmu pojawia się miejscowy cmentarz. W filmie zobaczymy też: mauzoleum Kindlerów, ul. Mariańską, biurowiec oraz willę (która była rezydencją Nikosia) przy ul. Partyzanckiej.

W trakcie zwiedzania miasta tropem komedii Jacka Bromskiego warto również zainteresować się innymi miejscami ważnymi dla polskiej kinematografii – w końcu stolica województwa łódzkiego jest jej kolebką.

Faraon na polskiej pustyni

„Faraon” – polski film z 1966 roku, który został nominowany do Oscara w kategorii „film nieanglojęzyczny”. Na jego produkcję poświęcono aż 3 lata, a miejsca akcji ulokowano w trzech krajach. Co ciekawe, obok krajobrazów Uzbekistanu i Egiptu w ekranizacji powieści Bolesława Prusa można było zobaczyć polskie tereny. Jednym z nich była Pustynia Błędowska.

Pustynia Błędowska w województwie śląskim to największy w Polsce obszar lotnych piasków. Warto wyruszyć Szlakiem Pustynnym i na dłużej zatrzymać się w miejscowości Kluczy, gdzie znajduje się punkt widokowy na całą pustynię. Po podróży można odwiedzić również Katowice i skorzystać z licznych miejskich atrakcji.

Trójmiasto, Wieliczka, Łódź czy województwo śląskie to tylko wybrane lokalizacje, w których kręcono polskie filmy.

Zachęcamy do odkrywania innych filmowych miast i miejscowości, bo to świetny pomysł na wycieczkę tematyczną. Warto w swoich wakacyjnych planach uwzględnić dorobek polskiej kinematografii. Więcej ciekawych miejsc można znaleźć na stronie AccorHotels.

Źródło: http://www.accorhotels.com/pl/polska/index.shtml

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl