skip to Main Content

Krynica-Zdrój – odpocznij w mieście Nikifora

Krakw

Według badań niemieckich naukowców mieszkańcy wielkich miast żyją w ciągłym stresie. Ich mózgi cały czas zachowują się tak, jak gdyby ktoś naruszał prywatną przestrzeń ich „właścicieli”.

Gorączkowy bieg miejskiego życia może być męczący, dlatego jeśli czujesz, że potrzeba Ci odprężającego weekendu, wybierz się do Krynicy Zdroju. Czeka tam na Ciebie prawdziwy „czas relaksu”…

Krynica-Zdrój to średniej wielkości miasto w województwie Małopolskim, które słynie z tego, że jest idealnym miejscem do odpoczynku. Nie bez powodu już od ponad 150 lat tutejsze uzdrowiska oraz pijalnie wód zdrojowych odwiedzają tysiące osób z całej Polski. Tobie również należy się chwila relaksu, dlatego zobacz, co warto zobaczyć w czasie wypadu do Krynicy Zdroju.

Krynica-Zdrój – źródło odpoczynku

W samym mieście znajduje się kilkadziesiąt mniejszych lub większych pensjonatów, które oferują swoim klientom szereg atrakcji. Jednym z takich miejsc jest Hotel Mercure Krynica Zdrój Resort & Spa, należący do grupy AccorHotels. Jego goście mogą skorzystać z basenu oraz różnych atrakcji, jakie oferuje centrum wellness, w tym m.in. z sauny tureckiej.

Część pensjonatów i uzdrowisk w Krynicy Zdroju to atrakcje turystyczne same w sobie. Przykładem jest pijalnia wód mineralnych Słotwinka, wybudowana w 1806 r. (to najstarszy budynek w całej Krynicy!). Co prawda nie można z niej korzystać po zakończeniu sezonu wakacyjnego, ale tę niedogodność rekompensuje lokalizacja Słotwinki. Otóż znajduje się ona w bujnym Parku Słotwińskim, po którym spacery również umilą ci Twój krynicki relaks.

Aby zobaczyć w Krynicy Zdroju zabytek, wystarczy przejść się deptakiem miasta. W jego centralnym punkcie stoi neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy pochodzący z końca XIX w., w którym urządzano niegdyś wystawne bale dla kuracjuszy (sala balowa zachowała się do dziś). Jego majestatyczna konstrukcja pozwala przenieść się myślami w czasy dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to jednym z jego gości był sam marszałek Józef Piłsudski. W Starym Domu można wypić kawę, gorącą czekoladę lub… wodę zdrojową Mieczysław.

Jeśli chcesz zwiedzić wszystkie zabytkowe budynki w Krynicy Zdroju, możesz wybrać się na wycieczkę retro meleksami, stylizowanymi na auta z lat 30. XX w. W krótkim czasie (od 20 do 30 min) zobaczysz wszystkie miejsca oraz budowle ważne dla historii tego miasta, a za sprawą albumów ze zdjęciami z epoki jeszcze bardziej wczujesz się w wyjątkowy klimat Krynicy.

Krynica-Zdrój – źródło geniuszu

Po spokojnym spacerze pośród zdrojowych zabytków warto poznać również inną część historii Krynicy, dzięki której o mieście usłyszał cały świat. Mowa tu oczywiście o Nikiforze Krynickim (a raczej – jak dowiedziano się w 2003 r. – Epifaniuszu Drowniaku, bo tak brzmiało jego prawdziwe imię i nazwisko), czyli najsłynniejszym obywatelu tego miasta.

Ten wyjątkowy artysta pochodzenia łemkowskiego tworzył swoje pełne kolorów oraz prostych, geometrycznych kształtów obrazy na znalezionych lub podarowanych mu kawałkach tektury czy okładkach zeszytów. Upamiętniał na nich sceny z życia Krynicy lub budynki, które szczególnie go fascynowały (m.in. cerkwie prawosławne oraz grekokatolickie znajdujące się w mieście).

Przez całe swoje życie doświadczał ubóstwa, lecz to nie przeszkodziło mu w stworzeniu ponad 40 000 obrazów, z których większość niestety nie dotrwała do współczesności. Według relacji cały dzień potrafił spacerować po ulicach Krynicy i zatrzymywał się w tych miejscach, które zasługiwały na uwiecznienie za pomocą malunku.

Pamięć o artyście przechowuje Muzeum Nikifora Krynickiego mieszczące się w zabytkowym budynku willi Romanówka, którego fasada przypomina kolorystycznie obrazy Nikifora. W muzeum zgromadzono pamiątki po malarzu (jak np. bardzo skromny komplet narzędzi służących mu przy pracy) oraz część jego dzieł, w tym uznawane za najstarsze i najlepsze obrazy przedstawiające żołnierzy armii austro-węgierskiej.

Krynica-Zdrój – źródło aktywności

Jeśli jednak najlepiej odpoczywa Ci się, uprawiając sport, to nie daj się zwieść pozorom – Krynica-Zdrój to nie tylko niezwykłe zabytki oraz uzdrowiska, lecz także szereg atrakcji dla tych, którzy relaksują się dzięki ruchowi. Nawet zimą w Krynicy można wspólnie z rodziną lub ze znajomymi rozegrać mecz paintballowy lub pokonać trasę w Krynickim Parku Linowym położonym w Czarnym Potoku, gdzie czeka na Ciebie m.in. skok wahadłowy, który oferuje podobno więcej adrenaliny niż skok ze spadochronem.

Niezwykłą atrakcję Krynicy stanowi również najdłuższa w Polsce sankostrada, w której długość odcinka zjazdowego wynosi 800 metrów. Wózki osiągają podczas jazdy prędkość nawet 40 km/h, co naprawdę może zapierać dech w piersiach.

Natomiast jeśli lubisz połączenie spokojnego oraz aktywnego odpoczynku, to na pewno ucieszy Cię fakt, że Krynica pełna jest leśnych tras idealnych dla nordic walkingu. W wynajęciu sprzętu oraz wyborze ścieżki pomogą Ci instruktorzy, pracujący w mieście przez cały rok.

Jak widać, Krynica-Zdrój oferuje wiele atrakcji dla wszystkich chcących wyrwać się na chwilę z miejskiego zgiełku.

Jeśli pragniesz odpocząć w innym miejscu – tak w Polsce, jak i za granicą – AccorHotels ma dla Ciebie oferty noclegu w hotelach, w których relaks to codzienność.

 

Artykuł sponsorowany 

Redakcja LivingNatural.pl

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl