skip to Main Content

Sprawdź co jest zapisane w Twoim DNA?

LN – Artyku01

fot.: VitaGenum

Badania genetyczne – słysząc takie hasło jeszcze kilka lat temu, wszystkim przychodziły na myśl testy na ojcostwo, czy też ustalanie na podstawie śladów biologicznych tożsamości przestępcy.

 

Wąskie i niezwykle specjalistyczne zastosowanie, w zasadzie niedostępne i mało przydatne w życiu zwykłego człowieka.

Czy coś w tej kwestii się zmieniło?

Dzisiaj test genetyczny to badanie będące przepustką do zdrowia, a co najistotniejsze dostępna dla każdego z nas. Rozwój genetyki na przestrzeni zaledwie kilku lat, przyniósł ogromny postęp, który możemy przełożyć na opracowanie skutecznych testów genetycznych skupiających się na sferze naszego życia codziennego.

Dzięki wykonaniu takiego testu możemy poznać informacje, które są w stanie poprawić jakość naszego życia, stan naszego zdrowia, dobrać odpowiednią dietę na podstawie naszych genetycznych uwarunkowań, czy pozbyć się problemów ze skórą, włosami i paznokciami. Test genetyczny odczytuje nasze DNA. Inaczej mówiąc tłumaczy informacje zapisane w naszym materiale genetycznym, które stanowią podstawową instrukcje według której pracuje nasz organizm.

Jednak, żeby w pełni zrozumieć jak istotną rolę pełni DNA w naszym organizmie i jak istotne jest poznanie jego zapisu, który warunkuje stan naszego zdrowia, czy też choroby, kilka słów o budowie naszego materiału genetycznego (naszego DNA). W każdej komórce naszego organizmu znajduje się materiał genetyczny, czyli kwas deoksyrybonukleinowy. Brzmi skomplikowanie? Słusznie, nic więc dziwnego, że w języku codziennym nazwa została zastąpiona bardziej przystępnym skrótem, jakim jest właśnie DNA.

Model budowy naszego DNA stanowią dwie spiralne skręcone wokół siebie nici. Podstawową jednostką powtarzającą się w budowie DNA jest nukleotyd (na długość DNA w pojedynczej komórce składa się około 3 miliardów nukleotydów!). Pojedynczy nukleotyd zbudowany jest z cukru, reszty fosforanowej oraz zasady azotowej. Elementem zmieniającym się jest tylko zasada azotowa, a konkretniej jedna z czterech: adenina, guanina, cytozyna oraz tymina, które są oznaczane pierwszą literą swojej nazwy: A, G, C i T.

Poprawne działanie naszego organizmu, jest zależne od kolejności nukleotydów budujących nasze DNA. Sekwencja nukleotydowa, czyli kolejność ułożenia nukleotydów w naszym DNA, warunkuje nasze indywidualne uwarunkowania metaboliczne oraz nasze indywidualne potrzeby żywieniowe.

Jednak jak tą instrukcję odczytać?

Służą do tego testy genetyczne. Wykonując badanie genetyczne można poznać indywidualne potrzeby swojego organizmu, a uzyskane informacje wykorzystać w celu poprawy jakości swojego życia. Pod względem genetycznym każdy z nasz jest inny.

Geny nie tylko warunkują to, że wyglądamy inaczej, mamy inny kształt nosa czy kolor oczu. Geny są również odpowiedzialne za to, że każdy z nas ma inne potrzeby żywieniowe, różne stopnie przyswajalności poszczególnych witamin, większą lub mniejszą skłonność do otyłości. Nawet cechy naszej osobowości są determinowane poprzez geny. Powiedzenie „masz talent” do biegania, czy też innego sportu, nie oznacza nic innego jak tylko posiadanie odpowiedniej predyspozycji genetycznej, za którą stoi informacja zapisana w naszym DNA.

Może borykasz się z problemem złej kondycji skóry, włosów i paznokci? Masz przepisaną standardową dawkę witaminy A?

Załóżmy, że jesteś kobietą, masz około 30 lat, nie masz widocznej nadwagi. Zapewne bierzesz „zalecaną” dawkę witaminy A, tzn. dostosowaną do twojej płci, wieku i masy ciała. Tylko okazuje się, że to nie do końca prawda.

Dlaczego? Różnice pomiędzy nami to nie tylko cechy zewnętrzne, jak płeć, wiek czy masa ciała, różnice to przede wszystkim nasze indywidualne uwarunkowania genetyczne. To właśnie geny sprawiają, że każdy z nas ma inne potrzeby żywieniowe i uwarunkowania metaboliczne. To, co jest zapisane w naszym DNA warunkuje, że jedni potrzebują więcej, a inni mniej poszczególnych witamin, co wiąże się z ich zmniejszoną lub zwiększoną przyswajalnością. W praktyce oznacza to, że dwie Panie, które mają tyle samo lat i ważą mniej więcej tyle samo, niekoniecznie potrzebują tyle samo tej właśnie witaminy (czy jakiejkolwiek innej!), co więcej jej ilości mogą się znacznie różnić.

Nie odnosi się to tylko do witamin, jesteśmy różni pod wieloma względami. Mamy różne skłonności do otyłości, jedni borykają się z tym problemem całe życie, inni bez względu na ilości spożywanego jedzenia są nadal szczupli. Nietolerancje pokarmowe są również cechą zależną od naszych genów, co warunkuje, że jedni mają problemy związane z żywieniem, a inni nie.

W dobie dzisiejszych czasów rozwiązanie tych problemów może okazać się prostsze niż myślisz, a wiedza uzyskane poprzez wykonanie badania genetycznego nieoceniona. Dzięki dołączanym do wyników interpretacjom oraz rekomendacjom ekspertów z dziedziny nutrigenetyki i nutrigenomiki (m.in. oferowanym przez polską firmę VitaGenum) możemy podjąć konkretne i celne działania, które poprawią jakość naszego życia i zdrowia.

Więcej o możliwych obszarach badania na http://vitagenum.pl/pakiety/

 

W następnym artykule kontynuacja Cyklu badań genetycznych, a w nim: Jak wygląda badanie genetyczne.

Autor: VitaGenum

 

Artykuł sponsorowany 

 

Dodaj komentarz

WordPress spam zablokowany CleanTalk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
Search
SUBSKRYBUJ
ZAPISZ SIĘ
Gotowa na pigułkę szczęścia?
Zacznij już od przyszłego tygodnia!
Skład: 100% świeżych informacji o zdrowiu, 2 dawki nowinek kosmetycznych, 3 krople zakupowego szału i duża szczypta naszej miłości do Was
Anna Tucka
Redaktor Naczelna LivingNatural.pl